Alfa dul – Alpha widow

Türkçesi alfa dul olarak çevrilebilecek kavram.

Kendisi kadınlar arasında en üst %5lik hatta 10%luk dilime bile giremezken (10 üstünden 6-7?)

Erkek milleti içerisindeki en üst 5%lik dilime girmiş (10 üstünden 9 ve üstü) bir erkekle bir dönem beraber olup, çıtasını makul olmayan bir seviyede yükselttiği için sonradan gelen erkekleri 5%lik abiyle kıyaslayarak eş begenmeyen ve bu sebeple yaşı geçmesine rağmen uzun dönem ilişkisi ya da evliliği olmayan kadındır.

Bilinmesi gereken kavram “hipergami“dir.

Kadınlar kendilerinden daha üst seviyedeki erkeklerle rahat rahat birlikte olurken kendilerinden daha alt seviyedeki erkekleri sallamazlar.

Öte yandan erkekler genellikle kadının statüsünü pek sallamadan (üst ya da alt) birliktelik kurabilirler.

Alfa erkeklerle birlikte olan kadınlar 99% statü olarak daha düşüktürler. Ancak bu durum kadının statüsünü otomatik olarak yükselten bir şey değildir. Alfa erkekle birlikte olmadan önce 6/10 olan kadın ayrıldıktan sonra da 6/10 olacaktır. Hatta yaşlanmışsa 5/10 bile olabilir.

Kadınlar eş seçiminde kendi kriterleri erkeklerde de geçerli oldugunu sandığından patlıyorlar.

“benimle birlikte olabilmesi için benim de statümün en az onunki kadar olması lazım” diye düşünüyorlar. Halbuki erkek için öyle bir şey pek geçerli değil. Kendinden statü olarak epey düşük kadınlarla (kısa dönem bile olsa) birliktelik kurabiliyoruz.

Üst statüden bir kadınla birlikte olabilen bir erkek için o kadın – kendi statüsünün ispatı sayılabilir, diğer kadınlar “kızım bir önceki sevgilisi sharon stone’muş” diyerek erkege ilgi duyabilirler.

Diğer taraftan erkekler “olm önceki sevgilisi Brad Pitt’miş” diyerek kadına + puan vermezler. Kadının statüsünde bir değişiklik olmaz yani.

Işin kötü tarafı – alfa erkek tadını alan , bir nevi lüksü gören kadın kendi seviyesindeki erkeklerden etkilenmez. Etkilenmeyi bırak direk “loser” olarak görür. Halbuki adam onun dengi seviyede.

Özetle kadınların beklentilerini buna göre şekillendirmeleri ve kendilerini gerçekçi bir şekilde değerlendirerek (uzun dönem) birlikte olabileceği erkekleri ona göre seçmesi gerekmektedir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s