Dırdır – 3.Bölüm

Hello evribadi.

Dırdır’la ilgili serimizi “kavga” ve “ilişkilerde şiddet” konusuyla devam ettiriyorum.

Kadınların fiziksel olarak üstün oldukları zamanlarda fiziksel şiddete başvurduklarını söylersem heralde şaşırırsınız. Ama bu doğru :

makale uzun – ama her iki tarafın da şiddet gösterdiği durumlarda, şiddeti başlatan taraf kadın, ve erkek kadınlara nazaran daha çok yaralanıyor. Merak eden oranlarıyla okuyabilir.

Http://bust.com/…gressors-in-domestic-violence.html

genellikle fiziksel olarak zayif olduklari için kadinlar fiziksel şiddet yerine psikolojik şiddet kullanıyorlar.

Http://www.healthyplace.com/…f-emotional-abuse-too/

kadin erkeğe vurmak yerine dirdir ediyor, söyleniyor, laf sokuyor, suçluyor, surat asiyor, pasif agresif davranişlarda bulunuyor, köle gibi davraniyor, azarliyor, arada parliyor, ev eşyasi kiriyor, inatlaşiyor, erkeğin sözlerini cimbizla alip onun üzerine kavga çikariyor vs.vs.

Bu davranışlara şahit olmamış birisi varsa mağarada yaşıyor demektir. Kadınlar arasında bu davranışlar çok çok sık rastlanıyor.

Erkek bir süre sonra daimi bir “bir sonraki kavgayı ne tetikleyecek” endişesiyle yaşamaya başlıyor.
Kavgayı tetiklememesi için kadının kizdiğini söylediği şeyleri yapmaktan imtina ediyor.
Ailesini arkadaşlarını aramaktan görmekten çekinmeye başlıyor.
Erkenden eve gidip kavga potansiyeli olabilecek bir şey yapmamak/söylememek için iş yerinde daha uzun saatler kalıyor.
Eve geç kalınca kavga çıkmasından korkuyor.
Bilgisayar oyunları, futbol vs gibi alternatif gerçekliklerle mutlu olmaya çalışıyor.
Kendini cocuklara adıyor, cocugun işlerine koşturuyorum kursa derse vs götürüyorum sinemaya götürüyorum kisvesi altında karısından uzak durmaya çalışıyor. Bunu kendi kendine “hafta içi çok yoruluyor biraz kendine zaman ayırsın” diyerek meşru gösteriyor.
Fiziksel bir tehdit oluşturmayan kadın tarafından başka türlü bir tehdit görüyor olmasını gurur meselesi yaparak yadsıyor.
Alkol tüketimi artıyor.
Doktorların “strestendir” harici bir tanı koyamadığı semptomlar gösteriyor. (psikosomatik semptolar : karın ağrısı, ibs, baş ağrıları, kaslarda tutulmalar, uykusuzluk vs)

tıpkı bir cocugun ağlayınca istediğini elde etmesi gibi kadın kavga çıkarıp üstte saydığım davranışları sergilediğinde istediğini aldığını görüyor ve bu davranışı kesmek için bir sebep göremiyor.

Buraya kadar klasik işlevini yitirmiş (ing.dysfunctional) bir ilişki tarif ettik.

Ancak evlilik terapisti ya da standart psikologa gitmiş insanlar bilirler ki bu problemin çözümü olarak çiftlerin daha çok iletişim kurmasi, birbirlerini dinlemesi, hoşgörü göstermesi vs gibi çözümler önerilir – fakat bunlar neredeyse hiç bir zaman işe yaramaz.

Işe yaradığı gibi görünen durumlarda taraflardan birisi – ki ortada fiziksel şiddet olmadığı zaman bu çoğunlukla erkek olur – daha çok feragat etmek zorunda kalır ve uzmanlar tarafından bunun normal olduğuna ikna edilir.

Halbuki bunun çözümü bu değil.

Çözümünde iş 99% erkeğin sorumluluğu. Çünkü erkeğin anlaması gereken şey şu :

sen buna müsade ettiğin için bu böyle.

Bu elbette ilk başta göründüğü gibi “höt zöt” diyerek kadını susturmak demek değil. Öyle kolay olsa kimse bu konu üzerine düşünüp alternatifler geliştirmekle uğraşmazdı.

Erkeklerin yaptığı en büyük hata, kadınla kavga ederken karşılarında kendileri gibi bir erkek olduğunu var saymaları ona göre davranmaları.

Halbuki karşılarında bambaşka şeylere tepki veren bir canlı var.

Şöyle bir örnek vereyim:

kadınlarla kavga etmek, kavga ederken erkeklere karşı kullanacağınız araçları kullanmak şuna benziyor :

arabanın gaz pedalına basınca benzini ateşliyor ve ufak patlamalar motorda itme kuvveti yaratıp arabayı hareket ettiriyor.
Araba hızını almış giderken artık sen “benzinin ateşlenmesini önlersem araba durur – o halde su dökmeliyim” diyerek arabayı durduramazsın. Ya frene basacaksın, ya da o araba bir yere çarparak duracak. Ama su dökmek arabayı durdurmayacak.

Kadınlarla kavga ederken erkekler “arabaya su dökerek durdurmaya” çalışıyorlar. Erkeklerde işe yarayacak araçları kullanmaya çalışıyorlar. Halbuki kadını sakinleştirip tatmin edecek olan yöntem o değil. Erkekleri ikna etmekte kullanacağınız yöntem, kadının tatmin olmasını sağlamayacağı gibi , bir sonraki kavganın daha da şiddetli olmasına sebep olacak.

Ve kadın tüm bunun suçunu yine size atmak için bir senaryo bulacak. Çünkü siz problemin esas kaynağını çözmediniz. Sadece semptomlarını çözmeye çalıştınız. Ateş düştü ama virüs ölmedi. O virüs yarın geri gelecek. Daha da kuvvetli olarak.

Bir sonraki entry’de kavga edecek kadar kızmış/üzülmüş bir kadına nasıl yaklaşılırsa daha mantıklı olacağından bahsedeceğim.

Ziyu leytır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s