Dırdır – 5.Bölüm

Bir önceki post’ta kadının mutsuzluğunun sebebinin 99.999% ihtimalle söylediği şey olmadığından bahsettik.

Altın kural: insanların – ama özellikle kadınların – söylediklerine değil, yaptiklarina bakın.

Kadın bir şeye kızdı mı agzından çıkanı kulagı hakkaten duymuyor. Hormonları dilini ele geçirip “söyle mnkym söyle lan-anasına küfret!!!” diye kafasına silah dayıyor sanki. Bir erkekten duysanız kan çıkacak şeyleri kadınlar rahatlıkla söyleyebiliyor, erkek de buna tepki verince kadın anında kurban rolüne giriveriyor. Gözyaşları vs vs.

Çünkü doğasi bu.

Buradan almamız gereken ders ne?

Kadınların söylediklerini çok sallamayacağız. Sözlerini yani. Kavga anında istediğini söyleyebilir. Ancak davranışları önemli. Fiziksel şiddeti durdurmalı, müsade etmemelisiniz. Fakat bu misilleme şeklinde değil, sadece kendinizi ve onu korumak için engelleme şeklinde. Yoksa basın tokadı falan demiyorum asla.

Peki söylediği ağır sözlere karşı nasıl bir taktik izleyeceğiz ?

Öncelikle erkeğin ailedeki konumunu hatırlayalım.

Erkek ailenin “meşe ağacı” olma sorumluğuna sahip. Fırtınadan etkilenmeyecek, yıkılmayacak, zorluklara meydan okuyacak, gölgesiyle güneşten, yapraklarıyla yagmurdan, gövdesiyle rüzgardan koruyacak.

Taş atılsa dalı kırılsa da etkilenmeyecek. Kimsenin peşinden gitmeyecek. Orada olacak, sağlam bir şekilde duracak. Erkeğin görevi kadının duygusal gel-gitlerinde meşe ağacı gibi dik durmak. Kadın buradaki yakıcı güneş de olacak, fırtına da olacak, yagmur da olacak. Meşe ağacı bundan etkilenmeyecek.

Kadının söylediği şeyler ve erkeğin duruşunu güzel özetleyen bir video :

https://youtu.be/pz4mimxdjhe?t=50

(anlamadiysaniz cocuklar kadinin sözlerini temsil ediyor :p)

kadın esasen erkeğe hiç bir gerçek tehdit oluşturmuyor. Duygusal istismar, ancak erkek buna müsade ederse erkege zarar verebilir. Fiziksel risk yok gibi bişey.

Sarhoş bir adamın size ettiği küfürleri sallar mısınız? Kadın da kızdığı zaman bu tür bir ruh haliyle konuşuyor.

Bu tavır karşısında erkeğin yapabileceği yegane şey “senin bana söyleyeceğin hiç bir şey, yapacağın hiç bir şey bana zarar veremez, etkileyemez. Ben seni seviyorum, ve bu kızgınlıklarını sevimli bile buluyorum” tavrı takınmak.

Takınmanız gereken tavır küçük kız çocugunun istediği olmadığı için surat asmasına küsmesine gülümsemeyle karşılık veren baba gibi olmak.

“:) ben bunu daha önce gördüm. Tatlım benim, niye bu kadar kızgınsın? Kimler üzdü seni anlat? Gel seninle dondurma alalım”.

Burada kadının görmesi gereken ilk şey şu :

manipüle edilmenizin imkansız – imkansiz değilse de çok zor olduğu. Manipüle edilebilen bir erkek – hele ki kendine güven problemleri olan (ki herkesin var) bir kadın tarafından manipüle edilerek kadının her istediğini yapmaya çalışan bir erkek kadınlar için tiksinti uyandıran bir şey.

Kocasının sevgilsinini böyle olduğunu görmek kadın için muazzam hayal kırıklığı.

Ağlamalar sızlanmalar ve benzeri şeylerle yapılan tehditler-istekler-yalvarmaların asla bu şekilde kabul edilmemesi lazım. Ağlayan cocuga yapmamanız gereken şeylerden birisi bu tavrını, istediğini vererek ödüllendirmek. Kadınlarla da aynı. Kavgayla, aglayarak, duygusal şantaj yaparak bir şeyler isteyen kadının isteği makul bile olsa bu şartlarda kabul edilmemeli.

Makul olmayan bir şekilde istenen şey, kendi değerinden bağımsız olarak reddedilmeye mahkum olmalı.

Ağlayarak “bana artık ilgi göstermiyorsun, arkadaşlarınla her hafta çıkmanı istemiyorum” diyen bir kadına asla “tamam yeter ki sen mutlu ol” dememelisiniz. Asla.

Kadının görmeye ihtiyacı olan ilk şey: mızmızlanan bir kadın karşısında eğilip bükülmeyecek, boyun eğmeyecek bir erkek.
Siz ona sözleriyle istediğini belirttiği şeyi verince onun içinde oluşan hissiyat şu :
“bana bile boyun eğerse beni ve cocugumu dışarıya karşı nasıl koruyacak?”

o yüzden tehdit ve şantaja asla meşru zemin kazandırmayın. Bunu az yukarıda yazdığım gibi “ay ne sevimli şeysin sen…” tavrıyla karşılayın. Ciddiye alıp nokta nokta cevaplamayın, antitez getirmeyin açıklama yapmayın.

Bunu şakayla karışık yapmak çok efektif bir yöntem mesela. Ancak bunu yaparken komple paketin aynı mesajı veriyor olması lazım. Yani agzınızdan çıkanı vücut diliniz veya ses tonunuz desteklemiyorsa bu tür işaretleri görmeye yatkın olan kadınlar bir şeylerin ters olduğunu sezerek size daha da şiddetli saldıracaktır.

Aklınıza filmlerde kadınları parmağında oynatan james bond gibi, bruce willis, harrison ford ya da jack nicholson’un oynadığı karakterleri getirip bu taktiği uygularsaniz, bir nevi metod aktörlüğü yapabilirseniz daha ikna edici olur.

Bu taktiğe “kabul et ve abart” diyelim. Sevgilinizin size söylediği şeyi, sizi suçladığı şeyi kabul edip, abartarak absürt bir hale getiriyor ve onunla dalga geçmeye başlıyorsunuz. Kısa tanımı bu şekilde. Örneklerle görelim :

# bana hiç çiçek almıyorsun artık ! 😦

& bebegim çiçek bütçemin tamamini diğer sevgililerime ayiriyorum, sen artik kidemli olduğundan seni tatile götürüyorum. Ama çiçekleri diğerlerine ayirdim kusura bakma. Hatta çiçeksepeti.com bana “yilin müşterisi” diye ismime vazo yaptirip yollamiş. Ofiste duruyor.. Allah seni inandirsin… 🙂

# ya üff dalga geçiyosun bi de!!

& arkadaş niye kimse başka sevgilim olduğuna inanmiyor ya? Diğerleri de sana inanmiyorlar… Şaşirdim valla.. Doğum günümde bir araya gelelim bari ne dersin ?

# çok adisin 😡

& yalan söylesek bi türlü, dürüst olsak başka türlü… Ama korkma bebeğim en birinci sensin, diğerleri benim için eğlencelik, sen farklisin (fiziksel temas, sarilma öpme gidiklama vs)

mesela başka bir örnek vereyim :

# kilerdeki gereksiz elektronik şeyleri ayıklayıp atacaktın 1 ay önce n’oldu ? Hala yapmadın? :((

& tatlim ben de seninle bunu konuaşcaktim, sahibinden.com’da birisi kilerini boşaltiyordu, komple satin aldim, bugün kargoya verdi, yarin falan gelir. Onlar da gelsin salona hepsini koyup teker teker ayikliycam.. Ama bir süre salonda biraz kablo modem dvd player eski ram’ler vs vs olacak sikinti olmaz di mi?

#ne diyosun sen be? Olmaz salonda öyle !!

& aşkim söyledim ya istifa edip sahibinden.com’da dükkan acicam bunlarin ticaretini yapicam artik. Kurumsal bana göre değil. Donanimhaber ölücüsü olucam. Biraz daha az para kazanicam ama daha mutlu olcam, benim mutluluğumu istemiyor musun ?

#ya saçmalama ne istifası ? Cocugun okulu nolcak ?

& ya okuyup napicak , ilk öğretimi devlet okulunda okur sonra bi yere çirak mirak girer ticaret öğrenir. Devir onlarin devri artik, ben okudum da noldu?

Tabi bunları şakacı bir üslupla söylemeye devam ettiğinizde bir süre sonra (ki genelde kısa süre sonra) şaka yaptığınızı anlayacak. Ve sizin “haklısın aşkım özür dilerim kileri temizliycem” dememeniz onun en azından bilinç altında “bana boyun eğmedi hemen yelkenleri suya indirmedi” olarak algılanarak sizin kontrolü elinde tutan, kolay kolay manipüle olmayan birisi olduğunuzu tekrar teyit edecek.

Ne zamana kadar? Bir sonraki sefere kadar.

Yani neymiş – manipüle edilmediğinizi göstereceksiniz.
Söylemeyeceksiniz, ima etmeyeceksiniz, göstereceksiniz. Anlatma – göster.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s