Kadınların erkeklerde test ettiği şeyler

“Test etmek için ortam yaratmak ergenlere özgü bir davranış” diyen  kendini fena kandırmaktadır.

[adToAppearHere]

En basitinden kendimden örnek vereyim. Zaman zaman y.dışına eğitim vermeye gidiyorum. Odaya girdiğim zaman maksimum 10 saniyede kim tehdit, kim dost, kim riskli hareketler yapıyor, kim cinsel olarak potansiyel kim cinsel olarak rakip, kim kaynaklara erişimde benden daha yüksek statüde bilinç altım anında kategorize ediyor, tag’liyor ve sıralıyor.

Mesela iri yarı kaslı erkek görünce gay mi – hetero mu diye kontrol ediyor beynim. Ya da doğurganlık özellikleri gösteren bir kadın oldu mu ne kadar “müsait” bunu değerlendiriyor.

Bunun ben bilincinde olmasam da evrimsel süreç bize adaptasyon sürecinde bu otomatik gözlem yeteneğini kazandırmış.

Bu otomatik gözlem, tag’leme ve sıralama süreci bir “kaba taslak sosyal resim” çiziyor. Sonrasında ise testler başlıyor. Yeri geliyor 50 yaşındaki kıdemli mühendis 24 yaşında yeni mezun elemana “had bildirme” testi yapıyor. Yapıyor ki sosyal düzende yerini korusun.

Bunu bir kere görmeye başladıktan sonra görmeme – yani ingilizcedeki “unsee” imkansız.

Hepimiz – kadın ve erkek sürekli olarak kendi sosyal yerimizi anlamak, başkalarının sosyal yerini anlamak ve bunu teyit etmek için testler yapıyoruz. Söylediğimiz ve duyduğumuz, yaptığımız ve gördüğümüz her şey, testin sonucunda o andaki sosyal hiyerarşi ve düzeni anlamamıza yardım ediyor.

Atalarımız yanlış adamı kızdırıp ölmemeyi – ve hatta doğru adamı ezip kaynaklarını çalmayı bu yetenek sayesinde becermiş. Bizim bunu yapmıyor olmamız düşünülemez.

 

Öte yandan

 

Manipülasyon – yani bilgi edinmek ve çıkar sağlamak için özellikle tuzaklar kurmak ya da yem atmak gibi şeyler ergenlerin çok becerebildikleri bir şey değil. Usta stratejist ve taktisyenler bile manipülasyonu nadiren başarıyla uygulayabiliyorlar.

 

[adToAppearHere]

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s