Kıskançlık

Naber gençler?

 

Bugün size kıskançlığı anlatıcam.

 

Öncelikle kıskanç olmamızın çok net bir sebebi var. O da evrimsel psikolojide anlatılmış. Açıp okusanız görüceksiniz de… Kim sallar mnkym.

 

7 milyon yıllık insan evriminde (hatta öncesindeki primat atalarımızda) erkekler – yavruların kendilerinin olup olmadığını çok yakın bir zamana kadar asla net olarak bilemediler. Iş işten geçtikten sonra (dişi hamile kaldıktan sonra) cocugun yavrunun babası kim bilemezsin şerefsiz… Bilmenin yolu yoktu yani

 

Peki bu ortamda kimin genlerinin sonraki nesillere aktarılma ihtmali yüksek ?

 

Kıskanç erkeklerin.

[adToAppearHere]

Bu erkekler eşlerini engelleyerek ve de başka erkeklerden koruyarak (kıskanarak) yavruların kendilerinden olmasını mümkün mertebe garanti etmeye çalışıyorlardı. Bir dişiyi sadece bir tane erkek döllerse o yavrunun kimin oldugu gayet nettir zira.

 

Öte yandan kıskanç olmayan erkeklerin dişileri dölleme şansı azalıyor – zira başka bir erkek gelerek o dişiyi dölleyip doğurganlığını uzunca bir süre engelleyebiliyor. Kıskanç erkek atıyorum dişinin doğurgan oldugu süre zarfında 10 kere hamile bırakıyorsa, kıskanç olmayan erkek başka erkekler de dişiyi döllediği için belki sadece 2-3 kere dölleyebiliyor.

 

Kadınların kıskançlığı ise daha çok kaynakların paylaşılması noktasında ortaya çıkıyor. Eger yiyecek bolsa yavrular büyüyorsa bir kaç dişi aynı erkekle birlikte olabilir. Netekim alfa erkeğin bulunduğu türlerde kurtlar, bazı primatlar (insan dahil) bu davranış görülür. Erkek yeterince statü sahibiyse birden fazla eşi olabilir.

 

Özetle zaman içerisinde belli bir genetik özelliğin sonraki nesillere aktarılması açısından kıskançlık doğada tutunmuş ve insan dahil bir çok canlıda bugüne kadar gelmiştir.

 

Özetle ruh hastası olmakla, güvensiz olmakla vs çok ilgisi yoktur. Her insan kıskanır.

 

[adToAppearHere]

 

Peki günümüzde kıskançlık nasıl yönetilmelidir ?

 

Bir kere erkekler- kız sizi aldatacaksa aldatır, ruhunuz duymaz. Cem yılmaz’ın skecini hatırlayın. Kız hayatı boyunca master seviyede yalan söylemeye alışmış. Kıvrak zekasıyla sizi uzun süre uyutması gayet olasıdır.

 

Özetle kıskanclık yaparak aldatmayı engelleyebileceğini sanan erkek bildiğin salaktır.

 

Kıskançlık yaptığını gösteren ve arıza çıkaran erkek daha da salaktır.

 

Niye söyleyeyim.

 

Diyelim ki hanım kızın etrafında uydu erkekler ya da popüler tabiriyle meriçler var.

 

Bu elemanlar zaten kızla birlikte olabilmek için fırsat kolluyorlar. Kızın kaşını kaldırması zaten yeterli. Kız bunu yapmıyorsa mevcut sevgilisi bir çok açıdan daha iyi demektir.

 

Mevcut sevgilisinden bariz daha iyi bir seçenek ortaya çıkar ve kadına ilgisini belli ederse ve net bir upgrade – yükseltme olanağı sunarsa kız zaten aldatmakla ugrasmayacak direk mevcut sevgiliyi terk edip diğerine gitmek için çalışacaktır. Bu noktada aldatma olma ihtimali düşük – zira kadın aldattığı takdirde yeni sevgilisinin “aldatan kadın” olarak kendisini yaftalamasına sebep olacak ve bu uzun süreli ilişki ihtimalini düşürecek – pirince giderken bulgurdan olacaktır.

 

Aldatma çoğunlukla sadece belli açılardan mevcut sevgiliden daha iyi bir seçenek çıktığında – ancak uzun vadeli bir değişiklik çok da pragmatik olmadığında ortaya çıkan bir davranıştır (istisnalar hep var atlamayın hemen). Örnek sixpack’li spor hocasıyla bir gece geçirmek mevcut kariyer adamı hafif göbekli ama genel olarak fit ve iyi görünen sevgiliyi kocayı değiştirmek için yeterli bir sebep değildir.

 

Geri dönelim kıskançlığa..

 

Erkek en ufak şeyi kafasına takar kıskanırsa kadının aklına şöyle bir düşünce düşer (karpuz kabugu) :

 

“Bu adam X’i Y’yi kıskanıyor ama bu lavuklar öyle matah şeyler değil. Peki bu adam bunları niye kıskanıyor?

Demek ki benim göremediğim bir zayıflık -bir arıza var ki, kendini tehdit edilmiş hissediyor. Demek ki bu adam benim sandığım kadar yüksek statülü (bir çok açıdan diğer erkeklerden daha iyi) değil. Acaba vaktimi dışarıdan bir çok açıdan iyi görünen ama içeriden güvensiz ve zayıf bir erkekle mi geçiriyorum?”

 

Ya erkekler… Kızın facebookuna instagramına gelen her like’a arıza çıkarırsanız hatun kişinin kafasından geçen düşünce budur işte. Sonra düşünürsünüz niye ilişkinin başında durmak bilmeyen sabah blowjobları artık olmuyor diye. Hep bu ve bunun gibi aslında ne kadar özgüvensiz oldugunuzu gösteren ufak işaretler yüzünden.

 

Ilişkinin başında kız seni hayalgücünü ve ümitlerini kullanarak belli bir senaryoya oturtuyor. Kafasında bir “erkek” modeli var yani seni gördüğü zaman.

Zaman içerisinde sen böyle falsolar verdikçe kafasındaki resim yavaş yavaş yırtılmaya ve bozulmaya başlıyor. O yüzden zayıflık göstermemeye – hatta daha doğrusu zayıf olmamaya çalışmanız lazım.

[adToAppearHere]

Ne var yani etrafında meriçler varsa? Meriçleri istese meriçlerle olur.

Gerçekten meriçlerden birisi isterse zaten tutamazsın .

Seni ve meriçleri ipe dizecek bir erkek cıkar gelirse yine tutamazsın.

 

Bir de olaya şu açıdan bakman lazım – etrafında meriçler varsa demek ki hatun gayet güzel.

Eh şahsen ben de başkasının yataga atmak istemediği bir kadını istemem.

Etrafında meriçler olması bir nevi benim kendi statümün ispatı oluyor.

 

Elbette bu kıskançlık hissiyatını kullanarak kendini onaylatmak isteyen kızlar olacaktır. Meriçleri sana karşı kullanmaya çalışacak tepkini ölçmeye çalışacaktır.

 

Yapman gereken basit. Bu salakoların sevgilinin “kız arkadaşları” oldugunu unutma. Çünkü kızların erkek arkadaşları olmaz. Sevgilileri olur, kız arkadaşları olur.

Sevgilisi olmayan erkek otomatikman kız arkadaşıdır. Sen de öyle gör. Ne zaman sana Demir’den, Mete’den, Berkay’dan bahsetse sen “Damla” duy, “Melis” duy, “Büşra” duy.

 

Eyyorlamam bu kadar.

[adToAppearHere]

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s