Kırmızı Hap Irkçı bir düşünce mi?

Kırmızı Hap farkındalığına sahip olan insanlara yöneltilen eleştirilerden en yaygını ırkçı olduğumuz. Peki bu doğru mu?

Kısa cevap : Hayır.

Uzun cevap: Kesinlikle hayır.

Kırmızı Hap farkındalığı, dünyaya adeta bir bilim adamı gibi bakarak gerçekleri net bir şekilde görmeye dayanır. Sırf ahlaki değil diye, hoşumuza gitmiyor diye, rahatsız ediyor diye dünyada var olan bir gerçeği görmezden gelmek, sorgulanmasını engellemeye çalışmak, inceleyip anlamamak romantik-feminist düşüncenin yöntemidir.

Kırmızı Hap’ın ırkçılıkla ilişkilendirilmesinin en büyük sebebi de budur. KH forumlarında sık sık karşılaşılan temalardan birisi “ben Güneydoğu Asya ırkından, esmer, 168 cm, 83 kilo bir erkeğim, birlikte olmak istediğim kadınlarsa uzun boylu sarışın İsveçli kızlar…” tarzı tavsiye istekleridir.

Bu tavsiye istekleri Kırmızı Hap’ı “pick up artist” ile karıştıranların istekleri olsa da özellikle deneyimli KH farkındalığına sahip kişilerden gelen tavsiyeler durumu olduğu gibi analiz eden, gerçekçi tavsiyeler sunan ve romantikleştirmeyen, şekerle kaplamayan tavsiyelerdir. Bu tavsiyeler Güzin Abla tarzı (bkz: işe yaramayan) tavsiyelerden çok farklıdır zira tavsiyeyi isteyenin karşı karşıya olduğu şeyi net anlamasını sağlamaya çalışır.

Şu tavsiye politik doğrucuların altına yapmasına sebep olacak türde olsa bile yerinde ve gerçeklere dayalıdır:

“Öncelikle kadınların hipergamik eğilimini tatmin ediyor olman lazım. 168 boy İsveç için kısa. 83 kiloysan şişkosun, kilo vermen ve ağırlık kaldırarak şekle girmen lazım. Kısa boyunun ve esmer teninin İsveçli kızlarda yaratacağı ön yargıyı aşabilmek için 190 boyundaki sarışın Avrupalıya göre 3 kat fazla çalışman, aksanın varsa düzeltmen, kişisel kıyafet stilinle ilgili ciddi bir güncelleme ve yükseltme yapman, hijyen ve yemek yeme alışkanlıklarında İsveçlilere ters gelen bir şeyler varsa değiştirmen, ayrıca statünü ispat edecek türden bir iş yaparak zekanı, hırsını, çalışkanlığını ve kaynaklara erişiminin yüksekliğini ispatlaman lazım”.

Bu bilgi ırkçı değil. Bu bilgi gerçekçi. Bu bilgiyi alarak “İsveçli kızlar ırkçı o yüzden kısa boylu şişman pakistanlı erkeklere bakmıyorlar” demek meriç şapşallığı. “KH forumlarında insanları dış görünüşlerinden dolayı eziyolar, beyaz erkekler en iyi imajı çiziyorlar” demek feminist ve politik doğruculuk şapşallığı.

KH Tavsiyesi: Kısa boylu esmer ve ufak tefek misin? Aziz Ansari gibi ünlü ol.

Bu üstteki yorumdan rahatsız olan arkadaşlara sormamız gereken soru – istediğimiz şeyi almak için üstesinden gelmemiz gereken şeyi doğru anlamazsak, o şeyin üstesinden gelebilme ihtimalimiz nedir? Politik doğruculuk ve kimsenin kalbini kırmama, kötü hissettirmeme uğruna sakladığımız gerçeklerin sebep olduğu mutsuzluk çok daha büyük bir günah değil mi?

Gerçeklere dair gözlemlerin ahlaki bir tarafı olmamasının yanı sıra, en iyi yanları yanlışlanabilir olmaları. Eğer birisi bana İsveçli kızların Avrupa kökenli ırklardan, kendilerinden uzun, 3-5 yaş daha büyük, en az eşit veya daha çok para kazanan erkeklerle değil, güneydoğu Asya’lı, kısa boylu, kendilerinden az kazanan erkeklerle daha çok birlikte olduğunu ispatlayabilirse ben de fikrimi ve o noktadan sonra verdiğim tavsiyeleri ona göre değiştirebilirim. Zira gerçeklere dair gözlemler sizin birey olarak ahlaki ve egonuza bağlı bir yatırım yapmanıza ihtiyaç duymaz. Haksız çıkmanız işinize gelir çünkü gerçeğe biraz daha yaklaşmış olursunuz.

Özetle, KH farkındalığının ırkçılıkla ilgili bir öğretisi, bir dayatması, bir telkini yoktur. KH farkındalığına sahip olan bireylerin bazıları ırkçı olabilir. KH ile edindiği yeni bilgileri ırkçılığını meşru göstermek için kullanabilir. Tıpkı dini ırkçılığını meşru göstermek için kullanan, tıpkı tarihi ve milliyetçiliği kullananlar gibi. Bulabildiğiniz her ırkçı örneğe karşılık aynı verilere bakmasına rağmen ırkçı olmayan insanlar bulabilirsiniz.

KH farkındalığını ırkçılıkla ilişkilendirmek ya KH ile ilgili en temel şeylerden habersiz olmanın ya da konuyu anlamasına rağmen işine gelmediği için kasıtlı bir manipülasyonun eseri olabilir.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s