Kırmızı Hap ve İslami perspektif

Zaman zaman İslami perspektiften kadına (ve genel olarak ilişkilere, cinsiyet rollerine) bakış ve Kırmızı Hap perspektifinin karşılaştırıldığını görüyorum.

Geçen hafta Ekşi’de gördüğüm şu entry bir örnek (başlıkta İslam diye aratınca sürüyle başka atıf çıkıyor)

yukarıdaki röportajla büyük bir kesim kadının aşağılık davranışlara sahip olduğu, kadınların kendi ağzından onaylandığına göre konu kapanmıştır.

şahsıma gelince, ben bu felsefeyi ağıma bikaç delik düşürüp işimi görmek için referans almıyorum. herhangi bir şekilde uygulayayım alfa olayım epsilon olayım derdinde de değilim. kadınların ne kadar güvenilmez olduğunu anlatmakta yetersiz kaldığımda imdada yetişiyor bu felsefe. burda anlatılanların hepsi aslında herkesin bir dönem yaşayıp, bilip de adını koyamadığı şeylerin bir araya gelmiş hali. bunun farkında 28’de değil de 21 yaşımda olsaydım, şu an hayatım çok farklı olurdu. ben de kadınlar yüzünden sayısız tatsız olay yaşadım, sayısız kepazelik gördüm, türlü manipülasyonlara hedef oldum, anlatsam burdaki rezalet başlıkları gibi olay olur. ben de kendimi akıllı sanardım üstelik, ona rağmen 🙂

bir arkadaş yukarıda yazmıştı, sırf bu felsefe onun islam’a dönmesine vesile olmuş, bu çok hoşuma gitmişti mesela. kadınların fıtratını en iyi bilen, onu yaratan olduğu için, islam’da erkekler kadınlar hakkında çok defa uyarılmıştır. hatta bir hadiste de söylendiği gibi, şeytanın en güçlü iki silahı, kadın ve öfkedir. islam’da da ilk fitne bir kadın yüzünden (aişe) çıkmıştır. peygamberler dahi eşlerinden çekmiştir, hz. nuh ve hz. lut’un eşleri cehennemliktir mesela. imam ali (as)’da nehcül belağa’da kadınlar hakkında şöyle söylemiştir;

“hayvanların işleri-güçleri karınlarını doyurmaya uğraşmaktır; yırtıcı canavarların işleri-güçleri, kendilerinden başkalarına düşmanlıkta bulunmaktır; kadınların kaygıları, dertleri, dünyâ ziynetiyle bezenmek, dünyâda bozgunculuk etmektir. inananlarsa kendilerini aşağı, yok-yoksul görenlerdir; inananlarsa öğüt verenlerdir; inananlarsa korkanlardır.”

şimdi bunları din söyleyince gericilik oluyordu, ama tüm dünyada erkekler aynı şeyleri gözlemleyince artık inkar edilemez hakikatler ortaya çıkmış oluyor. halbuki hakikat gözümüzün önündeyken, başta hiçe sayıp, sonunda onu tersten dolaşıp buluyoruz.

bütün bu olaylar, bir tarafın orospuluğu, öbür tarafın da güç ve hakimiyet savaşı sonucunda olan, kadın erkek farketmeden, bu saçmalığın ortasında kalan, dürüst, temiz, ahlaklı, saf ve de öyle kalmaya çalışan insanlara oluyor.

Bu entry o kadar yanlış, o kadar yanlış ki… Bu konuyla ilgili twit atmış, ama detayına girememiştim.

bir kesim kadının aşağılık davranışlara sahip olduğu, kadınların kendi ağzından onaylandığına göre konu kapanmıştır.

Ee? Bir kesim erkek de çocuk istismarı yapıyor, cinayet işliyor. Biz de mi susalım?

kadınların ne kadar güvenilmez olduğunu anlatmakta yetersiz kaldığımda imdada yetişiyor bu felsefe.

Kadın “güvenilmez” değil. Bazı insanlar diğerlerine kıyasla daha güvenilir ve bu erkek ve kadın için geçerli. Kadının erkek gibi, erkeğin de kadın gibi davranacağına güvenemeyiz. Bir kadının erkek gibi sebat etmesi nasıl nadirse, bir erkeğin de kadın gibi şefkatle ve fedakarlıkla çocuklarına bakması nadir. Türümüz her iki cinsiyet aynı özelliklere sahip olduğu için milyonlarca senedir her türlü doğa şartına adapte olarak varlığını korumamış – cinsiyetler birbirini tamamladığı için varlığını koruyabilmişler. Bir cinsi diğer cinsin doğal olarak güçlü olduğu özelliklere tabi tutarak yargılamak gerizekalılık. Bir çok açıdan insan türünün kadını ve erkeği arasındaki karakteristiklerin büyük ölçüde örtüştüğü kaçınılmaz. Ama uçlara gittiğimiz zaman baskın özelliklerin ne olduğunu görebiliyoruz.

sırf bu felsefe onun islam’a dönmesine vesile olmuş, bu çok hoşuma gitmişti mesela. kadınların fıtratını en iyi bilen, onu yaratan olduğu için, islam’da erkekler kadınlar hakkında çok defa uyarılmıştır.

En rahatsız edici beyan bu.

Öncelikle şunu aradan çıkaralım. Allah yok. Din yalan.

İslam – domuz eti yemeyi ve alkol içmeyi net yasaklarken pedofili ile ilgili en iyi ihtimalle muğlak ifadelerle bir çok acıya sebep olan, en kötü ihtimalle çocuk istismarını kurumsallaştıran (Talak 4) ve evreni ve içindekileri yaratmış bir varlıktan çok, 7.yy’da Arabistan’da yaşamış bir kabile şefinin endişelerine göre yazılmış bir kurallar ve masallar kitabıdır. İslam’dan çok daha önce yazılmış bir çok daha erdemli, daha akılcı ve daha ahlaklı felsefi eserler olduğu gibi, çok sonraları yazılmış benzeri eserler bulunmakta. Bırak evreni yaratmayı, tek bir ağaç yaratabilecek kudrete sahip bir varlığın yazdığı herhangi bir şeyin insanların yazdıklarından 100 kat daha tutarlı, etkileyici, doğru ve erdemli olmasını bekleriz.

Bu evreni inşa eden bilinçli ve kudretli bir mimar varsa bile, o varlık İbrahimi dinlerde anlatılan Yahveh ya da Allah değil.

Ancak buradaki en rahatsız edici şey olayı İslam’a “aha bak yazıyo işte kuranda” diye olayı atfetmesi değil.

Buradaki en rahatsız edici nokta kadınların algılanan “güvenilmez”liğini kaçınılmaz bir kader ve “yaratıcı takdiri” olarak görerek erkekleri “olm bu kadınlar kanser gibi bişey – bunla yaşamayı öğrenin” şeklinde olaya yaklaşması.

Kırmızı Hap perspektifi kesinlikle böyle bir saçmalığı meşrulaştırmak için kullanılamaz.

Kırmızı Hap perspektifinin en temel kaidelerinden biris “başına gelenlerin en birinci sorumlusu sensin” düşüncesidir. Kişinin bugüne kadar yaptığı seçimler, bir noktaya kadar elinde olmayan çevresel faktörlerin (genetik faktörler, kökene dair faktörler, sosyo-ekonomik, politik, coğrafi, tarihi faktörler) kişinin şu andaki halinin sebebi olduğunu ifade eder.

Burada çok mühim gördüğüm nokta şu – eğer siz – özellikle kötü bir zaman geçiren birine – “senin suçun yok, bunlar başına geldi” diye yaklaşırsanız, onun geldiği noktadaki sorumluluğunu yok sayarsanız, o kişinin bu zor zamanları atlatacak manevraları yapma gücünü de elinden almış oluyorsunuz. Sorumluluğu almak, herhangi bir etki etme gücünü de elinden almak oluyor.

Din tam olarak bunu yapıyor işte. “Tüm cevaplar bende – bana gel” diyor. Karın çektiriyor mu “olm dedik ya sana şeytanın silahı kadındır…”

Böyle gerizekalı bir bakış açısı olamaz. 2018 yılında elinin altında tüm insanlığın bilgisi olan bir insanın bu kadar ilkel olma lüksü yok.

Bu düşünce şeması, insanların saçmalık toleransını artıran şeylerden birisi. Astroloji, tarot, fal, reiki, kuantumculuk, çakracılık, “doğal ürünler”cilik, “organikcilik”, bu tür eleştirel düşünce yoksunu şeyler toplu olarak insanların saçmalığa, yalanlara toleransını yükseltiyor. Bu yalanlar insanlara doğru gibi göründükçe, kimse tarafından sorgulanmadıkça akepe modeli demagoji siyaseti yapan partilerin seçilmesi, kimlik siyasetinin iş yapması kaçınılmaz. Yaptığımız her seçim bir çok başka seçimimizi de etkiliyor. Size “yok artık” dedirtecek belki ama “kimyasal olmadan hazırlanmış doğal sabun” aldığınız her seferinde beyninizin yapması gereken işi – size sağlıklı şüpheciliğiyle yol göstermesini – engellemiş oluyor, bir sonraki seçimde oy verirken de beyninizi nadiren hakkıyla kullandığınız için sizi en çok kandırana oy veriyorsunuz. Bu olayları birbirinden baiımsız, izole olaylar gibi görmek modern insanın en büyük hatası.

İzlediğiniz tv kanalından okuduğunuz gazeteye, size bu saçmalıkları satan insanlarla yaptığınız arkadaşlıktan vaktinizi harcadığınız köfte polisiye romana kadar hepsi genel olarak potansiyelinizin altını oyan şeyler.

O yüzden üstteki gibi “kuranda yazıyo yea” modeli yorumlar çoğu insanın radarında “burada bir problem mi var?” olarak bile görünmüyor.

bütün bu olaylar, bir tarafın orospuluğu, öbür tarafın da güç ve hakimiyet savaşı sonucunda olan, kadın erkek farketmeden, bu saçmalığın ortasında kalan, dürüst, temiz, ahlaklı, saf ve de öyle kalmaya çalışan insanlara oluyor.

Erdem reklamımı da yaparım demiş eleman. “dürüst temiz ahlaklı saf ve öyle kalmaya çalışan insan”. Siktir ordan. Kafatasının içindekini çalıştırmak yerine “kuranda yazıyo yea” diyen, 2000 küsür yıllık masallara yaslanan tam olarak sensin.

Başına gelenlerden dolayı “ben nerede ne hata yaptım” diye sormayan, koskoca bir türün 3.5 milyar üyesini komple suçlayan sensin.

Kırmızı Hap perspektifi insan türünü başarıyla doğaya adapte etmiş yetenekleri olduğu gibi görmek, bunların işleyişini anlamak ve hızla değişen modern dünyada bunlara kendini yeniden adapte etmektir. Kırmızı hap “kader böyleymiş” demek değildir. Kırmızı hap ipleri eline almak, gerekeni net anlayıp harekete geçmektir.

X veya Y konuda “böyle evrimleşmiş” “böyle yaratılmış” diyerek “yapacak bişey yok” pozisyonunu almak zavallı bir harekettir.

Her zaman yapacak bir şeyler var. Her zaman daha iyi olmak mümkün. Çünkü daha ölmedik.

Advertisements

2 thoughts on “Kırmızı Hap ve İslami perspektif

 1. ŞU sabun meselesi dikatimi çekti, bbiraz daha açabilirmisiniz? Hatta bununla ilgili bir makale falan varsa tadından yenmez.

  Like

 2. çok sacma sekilde islami inkar ediyorsun. tum sayfalari oku. ya fikrin degisir ya da inkar edeceksen adam akilli inkar edersin.

  http://www.kuranimecid.com/index.php?sayfa

  cahili oldugun seyi, yalamis yutmus oldugun bir seymis gibi karalaman enteresan. o kadar yanlis ve sislerin ardindan bir bakisla konusuyorsun ki mudahele etmeden, bir sey demeden duramadim. dedigim gibi kurani suradan bi oku da inkarin mantik cercevesinde olsun bari.

  misalen,
  islam: yuzme bilmeyen adam denizde bogulmus ve ölmüş. diyor.
  senin dedigin: isin asli, yuzme bilmeyen adama ormanda kopek baliklari saldirmis ve ölmüş. islam celiskili.

  bu kadar alakasiz ve absurt iste bu husustaki fikirlerin.

  hele bi yazinda peygamber olduren, peygramberlerine ne eziyetler, ne iftiralar atan yahudilerden, isine geldigi icin hz lut hakkinda alinti yapman ayri bir zirvalama.islamdan alsana hz. lut kissasini. isine gelmior di mi dogrusu, yalandiz olani.

  tekrar ediyorum inkarin senin kendi cercevende mantikli olsun bari amk. zirvalayip, karalayip, saldirip durma.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s