Hatunların en güzel olduğu yaş

Güzellik objektif olmayan – “kimin baktığına göre değişen” bir şey olsa da tahmin edilebilir diyebileceğimiz seviyede genellenebilir bir şey.

Size bilimlen geliyorum açılın.

Erkekler için gençlik ve doğurganlık her zaman çekici. ne kadar genç gösteriyor, ne kadar “sağlıklı cocuk doğurup emzirebilir” görünüyorsanız o kadar “güzel”siniz. bir kadının “güzelliği” boydan bir fotografından büyük ölçüde söylenebilir.

Yüzbinlerce üyesi olan sevgili yapma sitesi okcupid’den istatistikler diyor ki :

Sitenin genel kadın erkek dagılımı (neredeyse eşit)

Kadınların ilk mesaj attığı durumlardaki yaşa göre dağılım istatistiği

Bakınız ne kadar da lineer gidiyor, genelde kadınlar kendi yaş gruplarına mesaj atıyorlar.

Daha da ilginç bir istatistik kadınların “müsade ettiğim yaş aralığı” nın kendi yaşlarının birazcık altı ama genellikle üstü oluşu:

Yani kendilerinden yaşlı erkekleri tercih ederken gençleri … eh çok fazla yaş farkı yoksa tercih ediyorlar. klasik hipergami. hayat deneyimi, kaynak biriktirme olanağı (daha uzun süredir çalıştığı varsayılarak), daha çok kadınla deneyim.. özetle kadınlar “proje” ya da “kaba inşaat” istemiyorlar. “bitmiş daire” istiyorlar. Kabası bitmiş daire istemiyorlar.

Peki erkeklerin “aramalarda çıkmasına, mesaj atmasına müsade ettiğim yaş aralığı” ayarı neymiş :

Bakınız nasıl da genç kızları kayıran bir şekilde dağılım var.

Atılan ilk mesajların dağılımı da erkekler için lineer değil, yine genç kızları daha çok hedef alıyor:

Ne görüyoruz – genç erkekler çoğunlukla yaşlı kadınlara mesaj atmıyorlar. yaşlı erkekler genç kızlara mesaj atıyorlar. kendi yaşlarına da atıyorlar. ama kadınlardaki gibi “kendinden çok genç potansiyel sevgiliye mesaj atmama” durumu yok. “Gençse yapıştır gitsin”.

Şu gif çalışmazsa OkCupid siteden bakın, ama “X yaşla çıkar mısınız” sorusunun yaş ilerledikçe grafiğini gösteriyor. erkekler için genç kızların tercih edilme teması burada devam ediyor.

Gelelim esas vurucu istatistiğe – bir insanın “arzulanır” olduğu yaş istatistiği.

21-22 yaşlarındaki kadınlar, erkeklerin 80%i tarafından arzulanıyor:

30 yaşına gelince bu 40%a düşüyor. yarı yarıya. zaten okcupid de “istatistiki olarak kadının arzulanırlığı 21 yaşında peak yapıyor, tepe yapıyor” demiş.

Şimdi bir başka ilginç istatistik de bence bu başlıktaki “olm olgun kızlar şahane oluyo lam” yorumlarını açıklar nitelikte :

Başka bir kadınla threesome (2 kadın 1 erkekle yapılan 3lü seks) yapmayı düşünür müsünüz?

Yaş ilerledikçe “evet” cevapları artıyor.

Oral seks yapmayı seviyor musunuz?

Yaş ilerledikçe evet cevapları artıyor.

Şimdi altın kurşun istatistik geliyor:

Yatakta domine edilmeyi mi tercih edersiniz (pembe kadın mavi erkek)

Bakınız genç erkekler zaman içerisinde tercih değiştiriyor, ama kadınlar aynı kalıyor.

Yani elimizde yaş ilerledikçe yatakta becerileri, deneysel takılma arzusu artan kadınlar ve genç yaştayken bunları kadının yapmasını tercih eden erkekler var.

Okcupid blogu sonrasında “yaşlı kadınlar da güzel olm zaten çoğu erkek en güzel kızlarla cıkamıycak boşuna kasmayın” mesajına bağlayarak (muhtemelen yaşlı kadın aboneleri kızdırıp üyelik iptalleri görmemek adına) alakasız bir yere gidiyor, ama bizim için resim muhtemelen netleşmiştir.

Şimdi…

Gelelim esas sorulması gereken ve cevaplanması gereken soruya:

Gençlik (ve doğurganlık özellikleri) eş seçerken göz önünde bulundurmamız gereken tüm diğer kriterler içinde ne kadar önemli?

Bakınız – yaş kaçınılmaz olarak ilerleyen bir şey. kimle birlikte olursanız olun hep beraber yaşlanıyoruz, ondan kaçış yok.
Kadınların güzelliği max 10 senelik bir mevzu. eğer genetik olarak çok uçlarda değilse, ciddi bir şekilde fit kalmaya, tarzına, cildine, saçlarına vs mesai harcayıp işi sıkı tutmuyorsa zaten “gençlik güzellik” zamanla gidecek.
Peki uzun vadeli ilişki için geriye kalan şey ne olacak?

Agreeableness (uzlaşmacılık?), çalışkanlık, şefkat, zeka, beceriklilik vs gibi şeyler.

Ilgili olarak : (bkz: uzun süreli ilişkinin sırrı)

Bu size “önce bunlara bakın çirkin kızla evlenin” mesajı gibi görünmesin. çünkü değil.

Zaten çekici bulmadığınız birisiyle bırakın evlenmeyi birlikte çocuk yapmayı, duygusal bağ kurmak, seks yapmak vs gibi en temel pair bonding (eş bağlılığı?) araçları bile düzgün çalışmaz. öte yandan zaten “ay ben bunu güzel bulayım” diye bişey olamıyor hayatta, aşık olduğunuz kişiye aşık oluyorsunuz. pazarlığı, azmi vs olmuyor. aşık değilsen de değilsin zorlamayla olmuyor.

Ama güzelliğine aşık olduğunuz kişinin boktan bir kişiliği varsa, güzelliği ve gençliğini kenara ayırdığınızda geriye kalan şey size 10 sene sonra elinizde kalacak olan şeyi gösterecek. o elde kalan şeyle ne kadar birlikte olmak istiyorsunuz sorusunu sormanız lazım.

Hatta, aşık olduğunuz kadın “rockstar” yıllarını geride bırakmış ama geriye tatlı dilli, nazik ve geçmiş ilişkilerden gelen hasar ve yük bulunmayan birisi kalmışsa, yatakta da çılgın atıyosa (threesome?) “burda hazır yapılmışı var” diye düşünmeniz de gayet gerçekçi.

Aee düşünün artık Macron yatakta ne çılgın atıyo ki 20 yaş genç Fransız başkanını kafalamış. Strapon falan olsa gerek ne bileyim.

Advertisements

One thought on “Hatunların en güzel olduğu yaş

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s