Erkeklerin evlenmek istememe nedenleri

Hello evribadi.

“Erkekler” deyince sanki erkekler çok homojen bir grupmuş gibi görünüyor o yüzden yapılacabilecek yorumların sağlıklı olması için “hangi erkek?” sorusunu sormamız icap ediyor.

Bir kere “evlenmek istemeyen erkek” dediğimiz zaman “kendisiyle evlenmek isteyen bir kadının var olduğunu varsaymamız gerekiyor.

f85b1003edd3175983b7bbfecff18ecd--s-wedding-fly[1]

Bu erkek milletini evlilik konusu özelinde bir kaç gruba ayırmak mümkün. Elbette bu grupların alt kırılımları da olacaktır, ama ben aklıma gelen genel modelleri yazayım.

1- Evliliğin düğün dernek maliyetini istemeyen erkekler.

Buradaki maliyet sadece parasal maliyet de değil, duygusal maliyeti.

Bu grup evliliğin kendisine karşı değil aslında. Yani gidip atıyorum italya’da türk başkonsolosluğunda evlenelim dese kız koşa koşa gidecek. Ama buna “perde seçelim gelinlik alacaz, yengem gelecek koltuk bakmaya tanıdık mobilyacıya gidicez, ay bu düğün salonu olmaz” ile giderseniz o iş yaşa bağlar. Bu tipteki “evlenmek istemeyen erkek” modelinin derdi evliliğin kendisi değil, düğün sürecidir.

Bu erkekler hemen hemen her sosyo ekonomik sınıfta bulunur.

2- Evliliğin “birlikte yaşama” etkenini çekici bulmayanlar. Bu arkadaşlar da kendi içinde ayrılırlar. Örneğin bir grup playstation maç cips bira keyfine verilen haftada 2-3 kereyi geçmeyecek olan sevgililik müessessesi ile tatmin durumdadır. Sevgilisiyle geçirdiği zamanı “normal” hayatına verdiği bir “ara” olarak görür. Sevgilisi hayatının bir parçası değil, yapması gereken şeylerden bir başkasıdır. İşe gitmek gibi bişeydir esasen. Sadece işin içinde seks olduğu için (şanslıysa) pek işe gidiyorum gözüyle bakmamaktadır. Ama esas önceliği “keyfi”dir.

manchild-600x364[1]

Bu erkekler genellikle beyaz yaka – iyi aile çocuğu sınıfında bulunur, kurumsalda çalışır. Üniversiteye ya küçük şehirden gelmiş ve ev arkadaşı – yurt muhabbetini gayet yeterli bulduğu için başka bir modele geçmeye ihtiyaç duymamıştır, veya ailesinin yaşadığı şehirdedir ve işe girip para kazanmaya başladıktan sonra o veya bu bahaneyle kendi evine çıkmıştır ve henüz “annemler haftasonu yazlığa gitti ev boş” modunun keyfini sürmekten sıkılmamıştır.

3- Evlilik – sevgililik vs gibi şeyleri ayakbağı gören grup. Bu arkadaşlar genellikle über hırslı olup hedefleri doğrultusunda ilerlemek için her türlü insani ilişkiyi gereksiz birer ayakbağı olarak gören otistik eğilimleri olan erkeklerdir.

e244ac2315e81edc2b5a104e6fef2759

Bu erkeklerin başarılı hayatları ve “hiçbirinizi siklemiyorum ülen” tavrı kadınlara çekici gelir ve çoğu zaman bir sevgilileri vardır, ama eleman için bu kız varmış yokmuş çok da mühim değildir. Bu arkadaşlar bir şekilde evlendirilse bile (anneleri tarafından mesela) evliliğe katkısı minimumda olur.

4-Bol miktarda seçeneği olduğunu bildiğinden “benim hayatıma ne gibi bir pozitif etkisi olabilir ki?” diye soran grup. Bu grup için karşı cinste bir “yegane aşkın vücut bulduğu tek bir kişi” diye bir şey söz konusu değildir. Bugün birlikte olmaktan zevk aldığı kızdan 3 ay sonra bayabilir ve bunun da farkındadır. Mevcut düzenini değiştirmek için geçerli ve iyi bir neden göremediği için, mevcuttaki sevgilisi evlilik olmadığı takdirde gittiği takdirde aşktan ölmeyeceğini, başka ve yeni biriyle benzeri bir seviyeyi tutturabileceğini bildiği için evlilik fikrinin bir çekiciliği yoktur.

47f59634a454b5d98dff631835999d34-s-mens-fashion-men-fashion

Şahsi fikrim – bir erkeğin evlilik konusunu düşünmesi için bazı soruları kafasında netleştirmiş ve cevaplarını tatmin edici (kendi tatmin olacağı seviyede) verebiliyor olması lazımdır.

1-Ben evliliğin getirdiği sorumlulukları kaldırabilecek güce sahip miyim? Birlikte birisiyle yaşamak olsun, yıllar boyu birikecek olan meşru ve gayrı-meşru hayalkırıklıklarının yerli yersiz önüme konma ihtimali olsun, sosyo ekonomik olsun, hukuki olsun, ailevi ilişkiler olsun bu sorumlulukları iyice düşündüm ve bunları kaldıracak güce sahip miyim?

2-Evliliğin hayatıma net pozitif bir katkısı olacağından emin miyim? Evlenmemenin hayatıma negatif etkisi olması yetmez, evliliğin hayatıma net pozitif değer katacağından emin miyim? Bu kız yerine başka kızla evlenecek olsam hayatıma aynı pozitif değer eklenecek midir? Niye özellikle bu kızla evlenmeliyim sebebi belli mi?

3-Çocuk sahibi olmak istiyor muyum? Çocukların sorumluluğunu alabilecek kapasitede miyim? Ekonomik ve duygusal olarak ölene kadar devam edecek bir yükü kaldırabilecek güce, birden fazla insanın duygusal ve ekonomik olarak “meşe ağacı”, “dayanağı” olmaya niyetim var mı, bunu becerebilecek deneyim ve yeterliliğe sahip miyim?

4-Hasbelkader evlenmiş ve ailenin liderliğine ite kaka getirilmiş bir erkekten daha iyi bir iş çıkarabilecek miyim? Herkes işe gidip para kazanıp cocugun okul karnesine aferin ya da daha çok çalış çekip haftasonları avm’de torba taşıyabilir. Ben bu vasati modelden daha öte bir şeyler sunabilir miyim? Rekabetçi ve giderek zorlaşan şartlara sahip bir dünyada kendi ayakları üzerinde durmayı başarabilecek bir çocuğu yönlendirecek sabra, deneyime ve rasyonelliğe sahip miyim?

Benim nazarımda şu soruları kendine sormamış adamla evlenmek isteyen kız zaten gerizekalıdır ve üstte saydığım ve esasen çoğu “evlenilebilir” kategorisinde bile olmayan erkeklerle evlenmek bu salak kızlara müstehaktır. Bakır tencerelerin de kapağa ihtiyacı var neticede.

Fakat “evlenmek istemeyen erkek” konusunda muzdarip hisseden kızın ilk sorması gereken soru “evlenmek istemeyen ‘bu’ erkek evlenmeye değer bir erkek mi?”. Etrafta evlilik yükünün ne getirdiğini pek bilemeden bu yola girmiş ve ingilizcede “winging it” adı verilen yani “bakarız modeli” işleyen sürüyle evli erkek var. Size büyük maliyeti olacak evlilik ve çocuk yapmak isteyeceğiniz erkek “bakarız yea” modeli takılan bir erkek mi yoksa bu işin ne kadar ciddi olduğunun farkında olan ve bu konuyu değerlendirmiş ve belli kararlara varmayı akıl edebilmiş erkek midir? Bence sorulması gereken soru esas budur.

Erkeklerin sekse erişiminin sadece evlilik yoluyla olduğu yüzyıllar geride kaldı (yihuu feminizm) o yüzden seks erkekler için bir evlilik motivatörü değil. Hatta evlenmeye fazlaca razı olan erkeğin sekse erişim açısından dezavantajlı olduğunu, karşı cinsin büyük kısmı tarafından tercih edilmemiş düşük statülü ve özellikli olduğunu tahmin etmek çok zor değil ve bu erkeğin sırf seks var diyerek ne olduğundan habersiz bir sorumluluk altına girmeye hevesli olması kız olsam benim en çok kıllanacağım kırmızı bayraktır gözümde.

“Evlenecek adam yok” serzenişi bence yerinde ve haklı bir serzeniş. Gerçekten de üstteki 4 maddede özetlediğim (aslında eksik ve limitli) kriterleri aklından dahi geçirdiğini düşündüğüm erkek sayısı muhtemelen 1/10000 civarıdır. Bunlar arasından “evet tüm bu soruları değerlendirdim ve evlenmek benim yapmak isteyeceğim başarılı olacağım bir şeydir” diyecek erkek sayısı çok daha düşüktür.

06eb416cfc4a283f9889f448ee17eaeb-pop-art-girl-art-pop

Öte yandan işin bir de “kız tarafı” boyutu var. Sosyal medya sağolsun, kızların büyük bir kısmı özellikle 18-30 yaş arasında aslında gerçekte olduğundan çok daha yüksek bir cinsel pazara sahip olduklarını düşünüyorlar. Sokakta birinin gelip “sizi çok güzel buldum tanımak istiyorum” sözünü hiç duymamış kızlar instagramda – tinderda vs her gün sürüyle “yazma” mesajı alıyorlar. Fotografları like’lara boğuluyor. Bu da kendilerinin olduklarından daha yüksek bir cinsel değere sahip oldukları sanrısına yol açıyor. 5/10’luk kız kendini 8/10 sanıyor ve kendini sandığı seviyedeki erkekler arasında kendine eş/sevgili arıyor. Bu konudan “erkeklerin zeki kadın sevmemesi” yazısında daha detaylı bahsetmiştim.

Özetle “evlenmek istemeyen erkek” sığ bir şekilde ele alınabilecek bir goygoy malzemesi olsa da – ki dünyamız karısı tarafından çükü bahçe makasıyla kesilen adamla rahatlıkla goygoy geçebilecek bir şekilde erkekleri umursamamaya alışık (haberin yorumlarında erkekle geçilen dalgayı görebilirsiniz) – esasen faydalı olan perspektif duruma rasyonel ve realist bir şekilde bakmak.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s