Picking up girls in Istanbul

Şaşırılacak kızacak gocunacak hiç bir tarafı olmayan videodur.

Ben neler görüyorum videoda:

1-Elemanlar youtube’daki izleyiciye bir şey satıyorlar : kızlarla nasıl konusursunuz eğitimi. Şimdi bu elemanlar istanbulda 3 gün kalmış ve 500 tane kızla tanışmaya çalışmış olsa ve bunlardan sadece 5 tanesi olumlu tepki vermiş olsa (%1lik olumlu dönüş oranı) elemanlar sadece bu kızları videoya koyacaklar zaten. O yüzden “oo türk kızları iki ingiliz görünce hemen altına kaçırıyo” tepkisi saçma. Bu video bir reklam videosu. Edit sürecinde gösterilmesini istemeyecekleri şeyleri elbette göstermeyecekler.

2-Elemanlar zaten gelişmiş ülkeden gelip az gelişmiş ülkedeki kızlara yazınca bir kaç açıdan birden avantajlı.

-gelişmiş ülke vatandaşı
-uluslararası seyahat yapıyor (kaynaklara erişimi var)
-kültürü görgüsü vs türkiyede aaa sınıfı tüketiciye denk
-egzotik – complexion‘ı türk ya da ortadoğu tipi değil.

Yani hiç bir flört becerisi olmayan Ingiliz erkeğin bu avantajları zaten var.

3-Elemanlar flört konusunda deneyimli ve başarılı.
Benim farkettiğim teknikler:

-kino – yani bol bol dokunma ve yakınlık kurma.
-eğlenceli pozitif ve iyi hissettiren mizaç, vücut dili,
-statü ispatı beyanlar (dünyayı gezerek vücut dili – topluluk önünde konuşma egitimi veriyorum)
-kızı kendini ispatlamak zorunda bırakacak beyanlar (bence sen utangaçsın)
-ingilizcesi uninhibited olan davranışlar – bunu “herhangi bir baskı altında hissetmeden konuşma davranma” diye çevirebiliriz kabaca. Mesela sokak müzisyenleri önünde dansediyor, bagırıyor, kızın elini rahatça tutuyor kıza sarılıyor- sosyal statüsünü ispat etmenin bir başka yolu ; “ben bunları hep yapıyorum ve bunda hiç bir problem yok iyiyiz ve güvendeyiz” teması çiziliyor.

Eleman özgüveni ile “ben bunu daha önce yaptım, başka kızlar beni zaten defalarca çekici ve ilginç vs buldular ve benden çekinmene gerek olmadığı gibi benden alacağın bir değer var” mesajı veriyor.
Pre-selection yani bir nevi “çok satan – kullanıcı yorumları pozitif ürün” olduğunu sinyalliyor.

4-Türk sosyal kültürünün bu türden bir flörtleşme ortamını nadiren sağlaması, batı kültürünü film-tv’den vs izleyen gören gençlerimizin buna özenmesi ve bu ihtimal ortaya çıkınca altına kaçıracak şekilde kikirdemesi.

5-Kızın yerli olmayan biriyle kendi sosyal statüsüne herhangi bir risk olmadan davranabilmesi. Bu bizim millete has bişey değil, tüm dünyada böyle. Kendi itibarını riske edebilecek davranışları kimsenin kendini tanımadığı bir yerde yapma ihtimali artıyor. Benzeri şekilde koskoca bir sosyal çevreye dahil olmayan bir erkekle daha sınırsız bir şekilde flörtleşebiliyor – zira işler kötü giderse itibarına bir zarar gelmeyecek.

“Erasmus’a giden Türk kızı” klişesinden zerre farklı bir durum yok ortada.

Elbette dotacı tayfa “biz yapsak tacizciii diye laf yeriz” diyecek.

Evet yersiniz. Çünkü siz statünüzü yükseltmek yerine sabah akşam dota oynayıp futbol goygoyu peşindesiniz. Hangi kız size hangi sebeple olumlu tepki versin?

*sosyal statü – zayıf.
*tip – ortalama türk tipi, bir özelliği yok. Kollar spagetti, belki göbek var.
*flört becerisi – ultra zayıf. Kızların ilgisini çekme yöntemi duyar kasmak, meriçlik yapmakla sınırlı.
*arzu ettiği türden ilişkilere doğuştan hakkı var sanıyor, dünyanın ona seks ve şefkatli bir sevgili/eş borcu var sanıyor, bunlar gerçekleşmeyince hırsını sağa sola saldırarak trolleyerek almaya çalışıyor, genelde negatif enerjili ve ergen atarlı.

Kızlara söylenmeden önce sen bi kendi evinin önünü süpür.

Ben nerde hata yapıyorum diye düşünüp millete saldırmadan önce kendine çeki düzen veren, sadece karşı cinsle değil, tüm ilişkilerinde insanlara değer yaratabilen erkeklerin aldığı tepki bu ingiliz elemanların aldığı tepkiden çok farklı değil.

Şu entry 136 kez favlanmış : (bkz: #79717322)

– you look so sexy.
+ oh thank you.

– çok seksi görünüyorsunuz hanım efendi.
+ imdaaat. Sapık.

Allah belanızı versin.

Bu kadar sığ bakma lüksünüz var sanmanız beynimi yakıyor.
Amman kendinize toz kondurmayın da allah kimin belasını veriyorsa versin.

——

Mesaj geldi “korunmaması gereken noktada kızları korumuşsun, aynı şeyi türk söylese taciz yabancı söyleyince kikir kikir – bu yanlış” diyenler oldu.

Kızlarımız da erkekler kadar şapşal anlaşılan.

Bakınız 3 sene önce taciz ile ilgili ne yazmışım (bkz: Taciz)

kaynağını beğenmediğiniz iltifat”

Bir kere şunu iyice anlamamız lazım – kadınlar eş seçiminde erkeklerin 1 milyon katı falan seçici olmak zorundalar. Çünkü yanlış eş seçiminin kadınlara olan maliyeti erkeklere olan maliyetinden çok daha fazla.

Evet mevcut hukuki düzenlemeler yanlış eş seçiminde erkeğe de bedel ödetiyor ancak mevcut hukuki düzenlemelerin de temelinin, sekse erişimin 99% evlilik ile olabildiği dönemlere ait olduğunu hatırlamamız lazım.

Içinde yaşadığımız zamanlar bir geçiş – ara dönem.

Bir yanda evrimsel açıdan faydalı olduğu için tutunmuş pratikler var (kadınların hata yönetimi stratejisi, doğru eşi seçmek için kullandıkları stratejiler)

Bir yanda evliliğin sekse erişimin yegane yolu olduğu ve boşanmanın maliyetli ve zor olduğu dönemlerde tesis edilmiş ve esasen erkeği anarşik pratiklerden uzaklaştırıp topluma faydalı bir üretici yapmayı hedefleyen kurallar var,

Bir yanda da son 50-60 yıldır değişen sosyal ekonomik ve cinsiyet rollerinin getirdiği disruption(düzeni bozma/değiştirme) var.

100 sene önce yaşayan Ahmet 20-22 yaşlarında Nebahat’la evlenip hayatı boyunca başka hiç bir kadını çıplak görmeden ölüp gidiyordu.

Bugün yaşayan Ahmet’in elinin altında Tinder var, Tinder yoksa Starbucks kuyruğunda herhangi bir adanma-bağlanma zorunluluğu olmadan istediği kıza yazıyor, eğer becerikliyse 6 ay sonra adını unutacağı 30 tane kızla birlikte oluyor.

Bu durum elbette bireylerin davranışlarını adapte etme zorunluluğu doğuruyor.

Esasen ilginç olan şey bugünün 8000 sene önceki en güçlü en çok kaynağa erişimi olan erkeğin neredeyse sınırsız kadına erişiminin olduğu, en alttaki zayıf ve kaynakları olmayan erkeğin sıfır kadına erişiminin olduğu duruma çok benziyor olması.

Geçen hafta (Ekşi’de) başlığı açılan başlıkta goygoyu yapılan bilgiyi ele alalım : 8000 sene önce anne olan 17 kadına karşılık sadece 1 erkek baba olabiliyordu. 

Bakınız bu ne demek ? Ortalama cinsiyet sayıları yakındır desek (ki tarih boyunca kadın erkek nüfusu genelde 50/50 oluyor) erkeklerin yaklaşık 5%lik üst dilimi haricindekiler asla baba olup genlerini aktaramıyorlardı.

Doğal ortamda insanoğlu erkeğinin sadece en tepedeki 5%i dişilerin “cocugunu doğurmaya değer” olarak görülüyor. Türümüzün “normal”i bu. 

Ancak bu sistemin yeterince yapıcı olmadığını fark eden insanoğlu grubun erkeklerinin üretim/savaş/koruma vs gibi şeylere ortak olmasını sağlamak için bu en tepedeki 5%lik erkeğin tüm kadınları toparlamasını engelleyip, monogamiyi kolaylaştıran, boşanmayı zorlaştıran, çokeşliliği zorlaştıran kurallar koydular. Bakınız ibrahimi dinler. Hrıstiyanlık ve yahudilikte çok eşlilik yasak, islamda max 4 ve şartları zor. Hrıstiyanlıkta boşanmak bazı mezheplerde yasak, islamda şartları var ve zor.

Kadınların kendilerini en tepe erkeğe kolayca vermesini engelleyen, bir şekilde kocası yapılan (artık ailesi mi seçiyor, ağa mı seçiyor, kendisi mi seçiyor neyse) erkek haricindeki erkeklerle birlikte olmasını zorlaştıran kurallar koydular (namus-din)

Ataerkil sistemin easasen kadını değil, erkeği baskılamak ve yönetmek için ortaya çıktığına dair daha önce bir şeyler yazmıştım. Bakınız Ataerkil Toplum

Bu kuralların tamamı bireyin özgürlüğünü feda ederek grubun güçlenmesini ve devam etmesini sağlayacak şekilde sosyal seçilim’e uğradılar. Işe yarayan tuttu devam etti, işe yaramayanları da zamanla bıraktık.

Geri gelelim “biz söylesek tacizci ingiliz söyleyince uuu beybi”

Yahu elbette? Başka türlü nasıl olmasını bekliyosunuz ki? Kadınlar en tepedeki 5%lik erkeğe doğru meyledecek şekilde evrimleşti. Üstte saydığım sosyal kısıtların olmadığı ya da sallanmadığı ortamlarda kadınların en tepedeki erkeğe meyledecekleri, seçme şansı olduğunda en üst seviye olarak gördükleri/algıladıkları erkekle birliktelik kurmak isteyecekleri niye bu kadar şaşırtıyor herkesi anlamıyorum.

Sen erkek olarak nasıl en doğurgan özelliklere sahip kadına meylediyorsan (kalça meme büyüklüğü/oranı – cilt sağlığı, saç sağlığı, genetik sağlamlığı sinyalleyen simetri, melezlik ya da egzotiklik, iyi anne olacağına dair işaretler – feminenlik, şefkat, güleryüz sabır vs) kadınların da meylettikleri başka özellikler var.

Sen tüm bu kriterleri bi yana koy – git “ben kıza seksisin dedim ama kız tacizci diye bağırdı” diye ağla.

Türk erkekleri ne yapmak nereye varmak istemektedir?

Azcık kafanızı çalıştırın oğlum? Bak kızlar yıllardır çalıştırıyor kafasını – doğurganlık özelliklerini öne çıkaracak ne varsa yapıyolar. Yahu burnu yamuk diye bıçak altına yatanların çoğu kadın? Meme büyütme diye bişey var? Diyet yapanların, saç bakımı cilt bakımı için tonla para harcayanların büyük kısmı kadın.

Niye böyle diye hiç mi düşünmedin? Çünkü kadınlar karşı tarafın ilgisini ne çekiyor, kendi statülerini ne yükseltiyor biliyor amk?

Sen saf saf lego yapar gibi düşünüyosun – neymiş “seksisin dedim bağırdı”.

Sen seksisin derken sms mi atıyosun ? Sadece o mesaj mı gidiyor karşıya?

Bir kere sen bi kıza “seksisin” derken zaten onun doğurganlığına dair bilgileri beynin almış işlemiş ve sana “hah bu olur” işareti çakmış durumda.

Kızın sana bakıp “hah bu olur” demesi için sadece tipin değil 100 tane başka kriterini bilmek zorunda. Eğer senin tipin, vücut dilin, kıyafetin, ses tonun statüne dair yeterince bilgi vermiyor (ya da düşük statülü olduğunu bariz bir şekilde gösteriyor) ise ona göre cevap alman kaçınılmaz.

Bunu görebilmek niye bu kadar zor anlamayamıyorum.

Kızlar eğer bir hata yapıyorsa o da yeterince seçici davranmamaları. Açın bakın olm ekşi itirafı – hatta bu başlıkta da sürüyle gördüm – yanlış seçimlerinden yakınan sürüyle insan var. Kadınlar ellerinin en kuvvetli olduğu anda, kendi özelliklerinin garantileyebileceği en iyi erkekle uzun süreli ilişkiyi oturtmadıkları anda problem büyük. “güzellik geçici” kısmını iyi anlayın kızlar.

Farzedin cebinizde 1 milyon lira var. O parayı yatırım yaparsan para sende kalacak. O parayı bitmez sanıp sağda solda yersen bir bakarsın bitmiş.

Sonra 45 yaşına gelip kedilerinle ekşide sağa sola giydirirsin “evlencek erkek yok” dersin. Uyarmadılar, duymadım etmedim deme.

 

Advertisements

2 thoughts on “Picking up girls in Istanbul

  1. ”Azcık kafanızı çalıştırın oğlum? Bak kızlar yıllardır çalıştırıyor kafasını – doğurganlık özelliklerini öne çıkaracak ne varsa yapıyolar. Yahu burnu yamuk diye bıçak altına yatanların çoğu kadın? Meme büyütme diye bişey var? Diyet yapanların, saç bakımı cilt bakımı için tonla para harcayanların büyük kısmı kadın.”

    ***Peki biz ne yapalım özelliklerimizi ön plana çıkarmak için?
    -Spor, fit vücut, rahat beden dili, dik duruş, yerine göre espiri ve ciddiyet HARİÇ

    Like

  2. Bunu görebilmek zor zira kişinin kendisinin kızlar için keşfedilmemiş cevher değil cinsel pazar değeri beş para etmez bir erkek olduğunu kabul etmesini gerektirir. Yükselmek çok çaba ister onun yerine “kancıklar” (!) belalarını bulup dize gelseler daha kolay.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s