Hayat size güzel

Eleştiri: Kırmızı Hap kanaat önderleri yeni gelenlere üstten bakan bir tavırla yaklaşarak yıldırabiliyorlar.

Yeni gelen ve aslında tek derdi kız düşürmek olan adama önerilen çözüm yolları çok büyük çaba ile gerçekleştirilebilecek tavsiyeler.

Bu işi "çözmüş görünen" adamlar ile yeni gelen arasında dağlar kadar farklar var. Yeni gelenin gerçekliğini aynı perspektiften görememe problemi sebebiyle teorik içeriğin pratikte uygulanabilirliği sınırlı kalıyor.

Bazı durumlarda redpill uygulamaya çalışan adamın sırtındaki yük o kadar büyük ki, bırak koşması, ayağa kalkıp yürümeye başlaması bile zor.

Kırmızı Hap'ta çözüm arayan kişinin başlangıç noktası X veya Y sebeple Kırmızı Hap tavsiyesi veren adama kıyasla çok kötü olabiliyor.

Mevcut sosyo-ekonomik durum kötü, aileden paran/kaldıracın yoksa elde edebileceğin kazanımlar çok sınırlı.

Sınırlı kazanımlar da Kırmızı Hap'ta çözüm arayanların gerçekliği. Belli bir minimum seviyeyi geçmeden de kırmızı hap'ın vadettiği gerçekliğe ulaşmak imkansız görünüyor.

Hayat size güzel, bize bok gibi.
Ekşideki şu entry'deki eleştiriye istinaden. 
El-cevab :

Arkadaşın tespitlerinden haklılık payı verdiklerimi baştan yazayım –

1-Belli bir seviyeyi geçmeden görünmezsin.
2-Daha yüksekteki belli bir seviyeyi geçmeden arzuladığın kalitede ilişkilere erişimin ancak şansa kalmış bir şey.
3-Hayat adil değil, kimse yarışa aynı başlangıç çizgisinden başlamıyor.
4-Bazen başlangıç noktası o kadar kötü ki, değil koşarak yarışmak, adım atmak bile çok zor.
5-Mevcut sosyo ekonomik durum kötü.

Bunların hepsi gerçek. Kırmızı Hap’ı kabul eden etmeyen herkes için de geçerli.

Erkekler belli bir sosyal statüye ulaşmadan tamamen görünmezler. Ancak çok yakın ailesinin umursayacağı insanlar. Daha yüksekteki bir statüye ulaşmadıkları takdirde de arzuladıkları türden sosyal ilişkiler kurmaları imkansız. Bu hayatın bir gerçeği. Herhangi bir erkeğin feminen, film yıldızı gibi güzel, eğlenceli, sağlıklı, akıllı ve iyi bir anne olacak bir kadınla birlikte olmak istemesi normal. Ancak genetik, ekonomik ve sosyal olarak dezavantajlı bir erkeğin bu türden bir eş arzulaması,Belediyede bahçe işçisi olarak çalışan bir adamın Banka yönetim kurulunda oturmak gibi bir arzusu olmasından çok farklı değil.

Çünkü üstte saydığım özellikler herkes tarafından arzulanan ve nadir bulunan özellikler. Talep çok olduğu için bu özelliklere sahip kadının getirisini doğal olarak maksimize edeceği özellikler. Tıpkı banka yönetim kurulundaki koltukların nadir elde edilebilen ve sadece en yetenekli, çalışkan, hırslı kişiler tarafından işgal edilebilmesi gibi.

Bu en temel ekonomik gerçekliktir. Nadir ve arzulanan şey büyük talep gördüğü için “pahalı”dır. Yönetim kurulunda oturmak “pahalı”dır çünkü kişinin belki 30 yıl hırsla çalışmasını gerektirir. Zaman, enerji, aile ilişkileri, arkadaşlık ilişkileri ve benzeri şeylerden büyük fedakarlık gerektirir.

Erkeklerin istediği türden ikili ilişkiler de çok farklı değil. Fedakarlık istiyor. Kırmızıhap’ın diğer tavsiyelerden farkı şu – fedakarlığı doğrudan ücret ödemek gibi düşünmemek, kendini inşa olarak düşünmek.

Bir çok erkeğin hatası fedakarlığı bir alış veriş olarak görmesi. Ben X kız için bir şeyler yaparsam karşılığında o da bana sevgi şefkat sadakat ve saygı gösterir.

Hayat böyle işlemiyor. Bu bir alışveriş değil. Alışverişin işe yaradığı yegane sistem fuhuş. Onu da sağlık açısından tavsiye etmiyorum.

Girişimcilik, para kazanma gibi konularda okuduğum kitaplarda genel bir tema var. “Parayı kovalamaya devam edersen asla para kazanamazsın”.

Bu ifadeyle ilk karşılaştığımda anlamamıştım. Hem gençtim, hem deneyimsiz hem de okuduklarım üzerinde düşünme ve istişare etme alışkanlığım yoktu.

Parayı kovalamak ne demek? Parayı kovalamak nasıl para kazanmaya engel olabilir?

Herhangi bir iş yaparken, amacınız o alışverişten kazandığınız parayı maksimize etmek olduğu takdirde kazancınız çok sınırlı olacaktır. Amacınız para kazanmak olduğu sürece, tüm kararlarınızı parayı artırmak ve korumak perspektifinden verdiğiniz sürece kazancınız sınırlı olacaktır.

Halbuki yaptığınız herhangi bir alışverişte amacınız karşınızdakine maksimum değeri yaratmak olduğu takdirde, para size doğru akmaya başlayacak.

Çok basit bir örnek vereyim. Starbucks’tan kahve aldınız, şeker koyarken bardağı yere düşürdüğünüz zaman Starbucksta çalışanlar size ücretsiz kahve veriyor. Çünkü şirket çalışanlarına belli sınırlar dahilinde “müşteriyi memnun etme” inisiyatifi tanımış.
Starbucks o gün size bedava kahve vererek belki 1 lira kaybetti, ama sizin sonraki kahve alışverişlerinizi oradan yapmanızı sağlayarak sizden çok daha fazla para kazandı.

Yemeksepetinde en çok puan alan restoranların yorumlarını açın okuyun – genel tema “ikramlar için teşekkürler :))” – ikramdan kasıt ufak jelibon, bonibon, dondurma vs.

Benzeri yaklaşım “müşteri memnuniyeti aşmış” tüm firmalarda görmek mümkün. Şahsen bana iyi davranmış, para kaybetme pahasına memnuniyetimi sağlamış firmalardan hem uzun süreli alışveriş yaptım, hem de tavsiye ederek para kazanmalarını sağladım.

200 lira gelen ama kazıklanmış hissedeceğim restoran hesabındansa 500 lira gelen “amma iyi yedik be” dedirtecek hesabı tercih ediyorum.

İkili ilişkiler de bundan farksız.

Sen etrafındaki insanlara değer üretemiyorsan, insanlar senin yakınlarında olmak için bir sebep bulamıyorsa senin etrafında olmuyorlar, istediğin seviyede ilişkiler kurmuyorlar. En temel ekonomik gerçeklikler.

Eğer sen seksi kovalarsan, sevgiliyi kovalarsan elde edebileceğin ilişki türü arzuladığın ilişkinin çok çok altında bir ilişki olacak.

Bu sebeple “pickup artist” pratiklerini önermiyor ve tasvip etmiyorum. “Game” adı verilen flört etme becerisi benim görüşüme göre ilk intiba & ilişkiyi canlı ve eğlenceli tutma haricinde benim nazarımda arzulanan sonuçlar yaratan bir araç değil.

Evet bu pratikler sizi sekse eriştirebilir. Şezlongcuya benzeyen nice tipsiz adamın çok güzel kadınlarla birlikte olabileceklerine şahit olmayan yoktur. Ancak Kırmızıhap’ta cevaplar arayan birinin çok daha fazlasını arzulayacak kadar kafasının çalıştığını düşünmek istiyorum.

Hayata başlangıç noktası üstte bahsettiğim “değer” konusunda büyük bir avantaj veya dezavantaj olabilir. Sadece ilişkili olma avantajı bile insanı hayatta öne geçirebiliyor. Tanınan bir ailenin çocuğu olmak ile kötü şöhrete sahip bir ailenin çocuğu olmak arasında kaçınılmaz bir fark var.

Ancak Kırmızıhap zaten kimseye “beni takip et, XYZ neticeyi alacaksın” türünden bir tavsiye vermiyor. Kırmızıhap içine ne atarsan at diğer ucundan dünyanın en lezzetli sosini çıkartan bir makine değil. Son ürün kaçınılmaz olarak malzemenin kalitesini yansıtacak.

Kırmızıhap perspektifi insanın içinde bulunduğu durumu buz gibi bir gerçeklikle değerlendirip, ulaşmayı arzu ettiği nokta arasındaki farkı anlamasını ve bu arayı kapatacak çabayı doğru yönlendirmesine yardımcı olur. Belli konularda çok genel geçer tavsiyeleri olabilir (ilk intibayı iyi yapabilmek için şöyle görün, şöyle giyin, böyle konuş…) ancak her bireyin içinde bulunduğu eşsiz şartların tamamını karşılayacak öneriler sunamaz.

Kendi şartlarını değerlendirmek ve ona göre bir aksiyon planı oluşturmak bireyin sorumluluğudur. “Kırmızıhap takip ettim ama işe yaramadı” cümlesinin tam karşılığı şudur:

“ben içinde olduğum gerçekliği net bir şekilde tanımladım,
arzuladığım noktayı ve o noktaya ulaşmak için gereken şeyleri net bir şekilde belirledim,
o noktaya ulaşabilmek için gereken kilometre taşlarını belirledim,
her kilometre taşına ulaşmak için bir plan yaptım,
o planı gerçekleştirirken karşılaştığım engellerde gerekli düzeltmeleri yaptım,
tüm kilometre taşlarına ulaştım,
nihai hedefime ulaştım,
ve hala işe yaramadı”

Benim baktığım yerden bu maddelerden birisi ya da bir kaçı birden gerçekleşmemiş olmalı ki sen “işe yaramadı” diyebiliyorsun.

Hayatta başarıya ulaşmanın çok temel bazı kuralları var.

1-Hedefleri nispeten ulaşılabilir daha küçük bileşenlere bölerek onlar üzerinde çalışmak.
2-İstikrarlı ve bilinçli efor sarfetmek.

“Adam bir oyun yazdı milyoner oldu” ifadesi sanki adam oturup 2 haftada oyun yazdı ve milyoner oldu gibi görünüyor. Ancak o oyunu yazan adam emin olun oyunun tüm bileşenlerini gerçekleştirilebilir ufak parçalara bölerek (grafikler, mekanikler, senaryo neyse artık) her gün istikrarlı bir şekilde ve hedefe doğru bilinçli bir şekilde ilerleme yönetmiyle hayata geçirdi.

“Adam 120kg bench basıyor”. Emin olun o adam 30kg ile başlayıp her hafta 1-2 kilo artırarak 120 kiloya çıktı.

“Adamın sixpack’i var”. Adam vermesi gereken 25 kiloyu haftada yarım kilo verecek şekilde her gün dikkatli diyet yaparak verdi.

“Adam süper gitar çalıyor” – emin olun yıllarca oturup sıkıcı egzersizleri saatler boyunca tekrar etti. Oturup şarkılar öğrendi, nasıl gitar amfisi ve efektlerinden iyi tonlar çıkarılır öğrendi, konserlere ekipman taşıdı, hatalar yaptı, ders aldı, tekrar denedi.

Senin hedefin ilk intibayı olumlu bırakan, hoş sohbet, ekonomik özgürlüğe sahip, fit, eğlenceli vs olmak ise; her ne değilsen onun üzerinde hedeflerini belirleyip, hedefleri parçalara ayırıp, istikrarlı bir şekilde hedeflere doğru çalışmaktan başka bir şey olamaz.

Herkesin en büyük problemi olarak görünen ekonomik özgürlüğü ele alalım:

 • Arzulanan gelir nedir?
 • Bu gelirin türü nedir?
 • Bu geliri hangi kanallardan yaratabilirim?
 • Bu kanallardan hangisinde en kolay ivmeyi yakalayabilirim?
 • Bu konuda deneyimim nedir? Becerim nedir?
 • Bu deneyimi elde etmek için neye ihtiyacım var?
 • Bu hedefi alt kırılımlara nasıl ayırırım?
 • Bu alt kırılımlardan X Y Zyi nasıl gerçekleştiririm…

Sürekli bir “reverse engineering” perspektifinden bakmak gerekiyor.

İngilizce bilen, internet kullanabilen birisi için para kazanma kanalları global olarak açık. Türkiye’nin ekonomisi batık olduğu için yurt dışına mal-hizmet satış hedefli işler yapmak en mantıklısı. Türkiye’nin en büyük yazılım ve entegrasyon şirketlerinden olan bir müşterimin geliştiricilerinin 90%ı sadece yurt dışındaki işlere kanalize olmuş durumda örneğin. İstanbul ve İzmir’deki ofislerinde çalışan yazılımcılar tamamen y.dışı müşterilere hizmet veriyor, şirket dolar ve euro ile kazanıyor ve yazılımcılara TL üzerinden maaş verdiği için son 2-3 ayda gelirleri giderlerine oranla çok artmış durumda.

Bunu çok daha küçük bir skalada düşünsek – örneğin facebook ve instagram üzerinden satış yapan dropshipping siteleri olan birinin gelirleri de aynı şekilde 40-50% artmış durumda.

Para kazanma ile ilgili okuduğum en başarılı 2 kitabın yazarı MJ Demarco. Üstte çok kaba bir şekilde özetlediğim stratejiyi derin bir şekilde anlatıyor.

Özetle evet, benim perspektifim sosyal statünün yükselmesinin özellikle erkek için arzuladığı şeylere erişimde en çok pay alan şey olduğu düşüncesi. Hayatının henüz başlarındaki birinin hedeflediği noktayı ulaşılmaz veya imkansız görmesi de normal. Ancak hedefi daha ulaşılabilir küçük parçalara bölmek ve hedefler gerçekleştikçe daha yüksek hedefler koyarak istikrarlı bir şekilde bu hedeflere doğru çalışmak haricinde gerçekçi bir strateji ben düşünemiyorum.

Başladığınız yerden bağımsız olarak bu strateji çalışır. Size Donald Trump gibi ne bileyim Dan Bilzerian gibi olma garantisi vs vermez. Ancak olduğunuz yerden daha ileri bir noktaya getirmesi de kaçınılmaz.

Advertisements

2 thoughts on “Hayat size güzel

 1. yazılarda hafiften bi bayatlama var kral haberin ola bi önceki yazında hep önceki dediklerini tekrarlamışsın bununda pek bir farkı yok

  Like

 2. Öncelikle çok iyi bir yazı olmuş.
  Benim dikkatimi çeken şeylerden biri de şu olmuştu: KH alan birey birkaç ay uğraşıyor. Ancak hedeflediği şeylere ulaşmayınca pes edebiliyor. Kısa yoldan ve az emek vererek maksimum faydayı alma gayretinde. Lakin işler bu kadar kolay değil. Geçen doktorun yanına gittim. Bu doktoru düşündüm. Yıllarca süren çalışma, sosyallikten uzak durmasını gerektiren koşullar, sabahlara kadar derslere çalışması vs. Bu adam birçok fedakarlıkta bulunarak bu noktaya gelmişti zaten. Kolay değildi. Keza sizin verdiğiniz usta insan örneklerindeki gibi. Arka planda binlerce saatlik bir çalışmanın ürünüydü bu ustalık. Bunu anlamak gerekiyor.
  Ve başka bir şey de var. KH alan insanların çoğu nedense nihai hedefini kızları elde etmek olarak belirliyor. Şüphesiz çoğumuzun KH ile tanışması, bir kızla olan ilişkimizden sonra vuku bulan bir şeydi. Bu doğrudur. Yalnız temel ilişki dinamiklerini anlayıp nihai hedefimizin başka şeyler olması gerekir. Geçmiş ilişkilerden ders almak, ilişki dinamiklerini içselleştirmek, bundan sonraki ilişkilerde neler yapmamız gerektiğini öğrenmek muazzam bir çıkar. Yalnız bu noktada takılıp kalmak bizi pek de ileriye götürmeyecektir.

  Ve game, pick up artist gibi konularda dediklerinize katılıyorum.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s